Vücut Tiplerine Göre Beslenme Nasıl Olmalıdır ? Leave a comment

Her bireyin genetiğinin farklı olmasıyla beraber vücut yapıları da farklıdır. Bazı kişiler kolay yağlanır kimileri zor kas yaparken, bazı kişiler ince kemikli zayıf, kimi kişiler ise kalın kemikli ve iri görülebilmektedir. Bu durum tamamen genetik faktöre bağlıdır. 

Bireyler endomorf, ektomorf ve mezomorf olmak üzere üç çeşit vücut tipine sahiptirler. İnsanların bir çoğu antrenman ve beslenme ile istedikleri sonuçlara ulaşamadıklarından şikayetçi olmaktadırlar. Bunun sebeplerinden bir tanesi de vücut Tipleri dir. Vücut tipini tanıyan ve ona göre beslenme ve antrenman programı uygulayan kişiler için olumlu sonuç kaçınılmaz olacaktır.

Ektomorf Vücut Tipi

Günlük alınması gereken kaloriden her zaman daha fazla bir kalori miktarına ihtiyacı olan vücut tipidir. Çünkü bu vücut Tiplerindeki bireyler kilo alamamak ya da alınan kiloları hemen vermek gibi durumlar ile karşı karşıya geldikleri için kilo sabitleme konusunda pek şanslı değillerdir. 

Omuzları ince ve dardır, zor yağlanırlar. Kas yapmaları oldukça zor olmakla beraber ek takviyelere ihtiyaçları vardır. Metabolizmaları hızlı çalıştığı için yağ yakma konusunda oldukça başarılıdırlar. %19 yağ, %25 protein ve %50 Karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme gerçekleştirilmelidir.

Mezomorf Vücut Tipi

Ektomorf vücut tipinden farklı olarak sportif faaliyetler sonucu kozmetik açıdan şanslı vücut tipleridir. İskelet sistemi daha geniş ve kemikli olduğu için daha atletik bir yapıdan oluşmaktadır. Kilo alma da ya da kas yapmakta zorluk çekmemek ile beraber daha çabuk yağlanmaktadır. Göğüs yapıları daha büyük belirgin ve hacimlidir. Kas kazanmakta zorluk çekmeyecekleri için antrenmanları daha verimli geçer. 

Ancak yağlanma sürelerinin hızlı gelişmesinden dolayı antrenman ve kardiyo egzersizlerine devam etmeli, günlük karbonhidrat alımlarının kontrolünün yağlanmamak için sağlanması gereklidir. Mezomorf vücut diğer vücut tiplerine oranla daha kaslı oldukları için yine günlük enerji ihtiyaçları daha fazladır. Sahip olunan kas kütlelerini korumak için daha çok protein ağırlıklı beslenmeye dikkat etmeleri gerekmektedir. 

Yumurta, et, süt yoğurt mercimek gibi protein değerleri oldukça kuvvetli besinleri tüketmeleri doğru olacaktır. Yine vücudun ana ihtiyaçlarının başında gelen karbonhidratlarda bu vücut tipi açısından oldukça önemlidir. Vücut ihtiyaç duyduğu enerjiyi glikozdan almaktadır. Bu Vücuttaki sporcular da kaliteli karbonhidrat alımı yapmak için pirinç, yulaf gibi besinleri tüketmeye özen göstermelidirler.

Endomorf Vücut Tipi

Endomorf vücut tipi diğer vücut tiplerine oranla içlerindeki en kalın vücut tipidir. Gövde, Kollar ve bacaklar daha kalın ve yağlıdır. Daha yumuşak, hatlı ve yuvarlak bir vücut yapısına sahiptirler. Kolay yağlanabilmekle beraber kas gelişiminde de zorluk yaşamazlar kolayca kaslanabilirler. Metabolizmaları yavaş çalıştığı için Yağ yakmaları zordur ve kilo sorunları yaşabilmektedirler. 

Yağlanmamak için antrenmanları aksatmamaları ve düzenli kardiyo egzersizleri yapılmalıdır. Kolay yağlanabildikleri için kesinlikle abur cubur, işlenmiş gıdalar, şekerli içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Vücutları daha kolay su tuttuğu için tuz tüketiminin azaltılması daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir