Vücut Geliştirme Sporunda Steroidler Neden Kullanılır ? Leave a comment

Vücut geliştirme sporunda steroidler daha hızlı bir gelişim süreci izlemek ve yağ yakımını desteklemek amacıyla kullanılırlar. Daha hızlı gelişim sürecini anlatmak gerekirse steroid kullanan sporcularda sırası ile;

1- Protein sentezi artar

Protein sentezinin artması demek vücutta karaciğerde işlenen yani katabolizma aşamasına giren besinlerin özellikleri amino asit grubunun enzimlenmesi ve depolama kapasitesinin artarak hem kanda daha yüksek bir amino asit profili oluşmasını hemde adeleler içinde yer alan amino asit havuzlarının devamlı olarak dolu kalması anlamına gelmektedir. Bu durumda vücut besinsiz kaldığı zaman yıkılma sürecine girmeden depolardan gerekli olan amino asit profillerini kullanarak hipertrofi sürecine devam etmektedir.

2-Daha fazla güç Ve dayanıklılık sağlar

Steroidler özellikle kullanan kişilerde vücut gücünde ortalama olarak % 50 hatta %70 oranında kişinin genetik özelliklerine göre güç artışı sağlayabilmektedir. Daha fazla güç demek daha yüksek ağırlıklar ile çalışarak kasların daha büyük ölçeklerde makro yırtıklara maruz kalması demektir. Daha çok yırtılan miyofibriller de amino asit karbonhidrat ve gerekli vitaminlerin alınması ile daha büyük ve iri kaslara sahip olunması demektir. Buna ek olarak daha dayanıklılıkta da önemli ölçüde artış sağladı için daha yuksek tekrar sayıları ile kasların sonuna kadar zorlanması sağlanabilir.

3- Kan Değerlerini yükselmesi

Steroid alan kişilerde kandaki kırmızı kan hücreleri sayısı büyük oranda artmaktadır. Kırmızı kan hücreleri tüm vücuda oksijen ve besin taşıyan temel yapılardır. İçerisinde oksijen atomlarının bağlanması için feritinin isminde bir polipeptit sahip olan bu hücreler vücudun oksijen gerektiren durumlarda kaslara çok daha yüksek miktarda oksijen taşınmasını sağlar. Bu sebepten ötürü steroid alan kişilerde laktat salınımı yani anaerobik yanma süresi gecikmektedir. Bu sayede antrenmanlarda adelede yanma meydana daha zor geleceği için çok daha yüksek tekrar sayıları ve daha hızlı bir antrenman yapılabilir.

4-Daha Büyük Glikojen Depoları

Vücudumuzda kaslarımızın ve akciğerimizin içerisinde yer alan şeker depoları vardır. Bunlara glikojen deposu adı verilir. Yaptığımız tüm aktivitelerin yanı sıra vücut ısımızı dahi korurken burada yer alan şeker yakılarak enerji yani ATP sağlanır. Ayrıca bi glikojen depoları her bir şeker molekülü için 2 gr su tutumu sağlamaktadır. Bunun sebebi şeker yanarken oksijen yani yanma için gerekli enzimini yanında taşımasıdır. Buda daha iri hacimli ve kütleli kas görüntüsü demektir. Bunlara ek olarak büyük glikojen depoları daha fazla enerjiye sahip olmamız anlamına gelmekte ve buda hem günlük aktivitelerde hemde antrenmanlarda daha uzun süreler dayanıklılık vermektedir.

5-Sıvı Ve Elektrolit Tutumu

Steroid kullandığımız zaman vücudumuz hem daha fazla su tutar hemde buna bağlı olarak temel elektrolitleri daha fazla miktarda barındırmaya başlar. Bu temel elektriklerin başında kalsiyum magnezyum sodyum çinko ve potasyum gelmektedir bu minerallerin daha fazla vücudumuzda bulunması antrenmanlarda hem extradan güç ve dayanıklılık sağlarken kas yapım aşamasında ciddi oranda artması anlamına gelmektedir.Bunların yanı sıra yine antrenman esnasında pump etkisi ciddi oranda artmakta ve pump kalma süresi uzamaktadır.

6-Diğer İlaçların etkisini yükseltme

Steroidler insülin ve diğer peptit hormonlar ghrp-6 İgf 1 somatropin fragment gibi peptitler ile birlikte kullanıldı zaman bir pompa görevi görür ve gerekli olan tüm amino asit profillerini doğrudan yıkıma maruz kalmıs adelelere yönlendirir. Ve bu sayede normalde verimi düşük olan peptitlerin etkilerinde %150 hatta %200 oranında artış sağlar. Ayrıca yağ yakıcılar ile beraber kullanıldıklarında daha fazla performans artışı ve yağ yakımı sağlamaktadır. Bunun sebebi ise vücuttaki tüm fonksiyonlarda oldu gibi katabolizma ve anabolizma süresi hızlandırarak krebs döngüsü içinde daha fazla ATP üretilip Daha fazla ADP nin yağ depolarından kullanılmasını sağlar.

7-Aç Kalındığında Kas Yıkımı Meydana Gelmez

Yine dışarıdan hormon takviyesi aldığımız zaman vücudumuzda her şey fazla miktarda depo edildiği için öğünler atlanırsa yada uzun süreli aç kalma durumu söz konusu olsa dahi vücut yıkama yani adalede katabolizma meydana gelmeyecektir. Bunun sebebi ise hem elektronik hem glikojen hem de amino asitlerinin kapasitelerinin üzerinde bir miktarda dolu olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir