Steroid Kullanımında Beslenme Nasıl Olmalıdır? Leave a comment

Vücut geliştirme sporunda steroid ve peptit kullanan sporcuların vücuttaki katabolizma anabolizma süreçleri ve buna bağlı olarak tüm metabolik sistemde değiştiği için tamamen farklı ve yüklü bir beslenme uygulaması gerekmektedir. Çünkü vücut alınan hormonların etkisi ile kan hücrelerinin üretimi ciddi oranlarda artarken glikojen depoları ve tiroid fonksiyonları da değişkenlik gösteriyor. Bu faktörler bir araya geldiğinde kişinin antrenmanda kaldırdığı ağırlıklar artış gösterip vücudun normalden daha fazla yük ve travma almasına sebep oluyor.

Tabi ki bu yırtılan miyofibrilleri iyileştirmekte pek kolay değil. Örnek vermek gerekirse naturel bir vücut geliştirici miyofibrilleri % 30 hasara uğratırsa steroid alan sporcular % 90 a kadar bir hasar oluşturabiliyorlar. Bu hasarında bir biçimde doğru miktarlarda beslenme ve takviyeler ile tamir edilmesi gerekiyor. Bir vücut geliştirmeci spor yapmayan kişiye oranla 2 katı beslenmeye ihtiyaç duyuyor ise steroid kullanan kişiler 4 katı ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple ne zaman görseniz yemek yiyorlar 🙂

Steroid kullanımında vücudun amino asitleri büyüyp protein sentezinde artırğı için tüketilen protein miktarı öğün başına 50 gr a kadar çıkabilir. Yine aynı oranda karbonhidrat miktarı 700 gr a kadar yükselebilir. Bunlar gerçekten ciddi rakamlar olup bir o kadar da vitamin ve mineral ihtiyacı oluşmaktadır. Bu vitamin ve mineral ihtiyacını beslenerek almaya kalkmak imkansızı denemek demektir. Bu sebepten ötürü ciddi oranda steroid kürü yapan kişiler kesinlikle dışarıdan B complex demir çinko magnezyum c vitamini kalsiyum d vitamini gibi takviyeleri almak zorundadır.

Bunları ihtiyacı kadar miktarlarda besinlerden karşılamak hem çok zor hemde diyetleri büyük oranda bozacaktır. Steroid kullanan bir sporcu günlük olarak 5 veya 6 öğün kadar tütemi yapmalıdır. Örnek vermek gerekirse 1 kg kadar pirinç /kuru ağırlık) tüketecek bir sporcunun bu öğünü 200 gr olacak şekilde 5 öğüne ve 3 er sat araya bölmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise fazla miktarda alınacak öğün başına hızlı yanan karbonhidrat yakılamayarak lipid hücrelere depolanmak üzere gönderilecektir.

Ancak her 3 saatlik döngü içinde alınacak 140 gr kadar karbonhidrat kandaki insülin seviyesini sürekli yüksek tutarak anabolik süreci ciddi ölçüde destekleyecek ve yağlanma olasılığı minimum düzeyde olacaktır. Ek olarak kullanılan peptit ve insülin hormonları kan şekerini düşürdüğü için belirli periyotlar dahilinde beslenmek kişiyi hipoglisemiden koruyacaktır. Bu sebeplerden ötürü her 3 saatlik döngü ile beslenmek şarttır.

Yine steroid kullanan kişiler günlük olarak 250 300 gr protein 700 gr kadar karbonhidrat değerlerine kilo spor geçmişi kullandıkları hormonlar ve yaptıkları antrenman şiddetine göre çıkabilirler. Ancak unutulmaması gereken asıl nokta sağlık etmenidir. İlaç kullanımı ve uzun süreli yüksek proteinli beslenmek hem akciğer hemde böbrekler için ciddi yük ve riskler oluşturacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir