Nasıl Daha Hızlı Yağ Yakabiliriz ? Yağlar Kasa Dönüşür Mü ? Leave a comment

Dışarıdan alınan hormonların yanı sıra günlük kişiye hazırlanmış diyetlere ek olarak mutlaka sportif faaliyetlerini sürdürmek gerekmektedir. Günlük yapılacak yarım saatlik bir orta hızda yürüyüş size 300 kalori gibi bir çık oluşturabilir ki bu ciddi oranda kıymetli bir kalori açığıdır. Bu kalori açığını desteklemek için eğer spor geçmişiniz var ve kardiyak sisteminiz kuvvetli ise hit kardiyolar yapabilirsiniz. Kardiyo saatlerini özellikle sabah erken saatlerde tercih etmeniz ciddi anlamda fark yaratacaktır. Bunu sebeplerini daha önce anlatmış olsam da tekrar etmekte fayda var.

Sabah erken saatlerde yapılan kardiyo egzersizlerinin verimli olmasının sebeplerinin en başında aç olmamız ve kan şekerinin ortalama olarak desilitre başına 70 mg civarında olması ve buda kanda glukagon hormonunun aktif olup enerji için yağ hücrelerini parçalaması anlamına gelmektedir. Buna ek olarak sabah saatlerinde tıpkı dışarıdan hormon almış gibi vücudumuzda yüksek miktarda testosteron ve peptit hormonlarının aktif olmasıdır. Bu iki etmen birleştiği takdirde yağ yakımı günün diğer saatlerine oranla sabahları ciddi farklılık göstermektedir.

 

Yağlar kasa dönüşür mü ?

Toplumda yanlış bilinen en önemli konulardan biri de budur. Fazla yağların kasa dönüşeceği yanlışı. Yağ lipid hücreleri ve kas lifleri çok ayrı şeylerdir. Yağ hücreleri en basit anlatımı ile vücutta bulunan fazla enerjinin depolanması ve daha sonra gerektiğinde tekrar kullanması için saklama alanlarıdır. Kaslar ise vücudumuzda kalp iç organlar ve iskelet sisteminde bulunan hareket mekanizmasının oluşmasını sağlayan liflerdir. Yani yağ hücrelerini pil olarak kaslarıda elektrik motorlu olarak düşünebiliriz.

 

Yağ yakımı için diyet yapmak şart mıdır?

Yağ yakımı sağlarken bu dönemde profesyonel sporcular da dahil olmak üzere herkez kas kaybı yaşayabilir. Bunun sebebi vücuda gereğinden az miktarda kalori girişi sağlanması ve üstüne olan kalori yakmak için yapılan sportif aktivitelerdir. Ancak bu ciddi miktarlarda kayıp olmamakla beraber profesyonel sporcular dışında bu kaybın çok önemi yoktur. İleri seviye sporcular bu süreci en aza indirgemek için yüksek miktarda büyüme hormonu ve çeşitli peptitler almaktadır bu konuları hormonlarda işlicez.

Ayrıca ben temiz büyüyorum clen vücudum var söylemleri ile yemek yemekten kaçınıp 30 cm kolla gezenlerede iyi haberlerim yok çünkü bu zayıflıkta asla büyüme sağlayamazsınız. Yağ yakımı sağlarken kas kazanımı sağlamak gibi bir mantık oluşturmak anlamsız ve saçmadır. Kısaca yağ yakarken asla kaz kazanma şansınız olmamaktadır. Olanı korumak bile büyük bir başarı simgesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir