Kalori Nedir ? Leave a comment

Kalori sadece basit bir kilo alma ve verme birimi değildir.Kalori enerjidir,bu enerji yiyeceklerin yakılması ile açığa çıkar.Bilimsel olarak kalori; 1 gram suyun ısısını 1 derece yükseltmek için gerekli enerji miktarıdır.Kilolardan kurtulmak için kalorisi düşük besinler tercih edilmeli.Çünkü fazla aldığınız her 7 bin kalori 1 kilo aldınız demektir.

 

Günlük Ne Kadar Kalori Alınmalı ?

Metabolizma,vücudun temel fonksiyonlarını devam ettirebilmek için bir günde ihtiyaç olan minimum enerji miktarıdır.Dinlenme anında vücudun kalori harcama hızına bakılarak ölçülür ve kişiden kişiye değişiklik gösterir.Yemek yeme, uyuma,temizlenme ve benzeri faaliyetler sırasında vücudumuz devamlı kalori yakar.Metabolizma hızının kilo alıp vermede önemli etkisi vardır.

Kalp,akciğerler,beyin gibi kilit organların düzgün çalışması için gereken minimum enerji 1000 ile 1400 kalori arasıdır.Bu rakamlar dinlenir durumda ihtiyaç duyulan kalori miktarıdır.

Bazal metabolizma hızınız ne kadar düşükse,kilolu olma ihtimaliniz de o kadar yüksektir.

Yavaş metabolizmalı kişiler daha kolay kilo alır.Metabolizmayı hızlandırmak için düzenli olarak egzersiz yapmak ve kas dokusunu arttırmak şart.Kilo vermek için temel şart,harcanan kalori miktarının alınan kalori miktarından fazla olmasıdır.

 

KALORİ CETVELİ

1-Kilo almanın en önemli nedenlerinden biri yemek yemektir. Araştıracağınız zamanlar  su için.

2 -Mutlaka kahvaltı yapın.

3- Ekmek,alkol ve karbonhidratlardan uzak durun.

4- Ayakta hiçbir şey yemeyin.

5- Günde 3 bardak yeşil çay içmeye çalışın.Vücuttaki kalorinin yakılmasında çok etkilidir.

6- Asansor kullanmak yerine merdiven çıkın.

7- Yeterince uyuyun böylece yiyerek aldığınız enerjiyi uyurken toplamış olursunuz.

 

Gıdaların Kalori Değerini Nasıl Hesaplanır?

Tüm yediğimiz ve içtiğimiz gıdalar kalori içerir. Bazı gıdalar daha az örneğin 1 kase marul 10 kalori içerir.Bazı gıdalar isa daha yüksek yarım kase fındık yaklaşık 400 kalori içerir. Bir gıdanın ne kadar kalori içerdiğini öğrenebilmemiz için ne kadar karbonhidrat,protein ve yağ içerdiğini bilmek gerek.

1 gram karbonhidrat 4 kalori , 1 gram protein 4 kalori ve 1 gram yağ 9 kalori değerindedir.Yemeklerin bu besin değerlerinden ne kadar içerdiğini bilirseniz kalorisini hesaplayabilirsiniz.

 

Kalori Ve Kilo Verme

Kilo vermenin tek koşulu gıdalar ve içeceklerden aldığımız enerjinin(kalorinin) gün içinde harcadığınız kaloriden az olmasıdır.Örneğin kilonuzu korumak için günlük 2000 kaloriye ihtiyacınız varsa günde 1500 kalori alarak kilo verebilirsiniz.

 

Kaloriler Ve Kilo Alma

Harcadığımız enerjiden daha fazlasını gıdalar yoluyla alırsanız bir süre sonra kilo almaya başlarsınız. 3500 kalori yaklaşık yarım kiloya denk gelmektedir. Bir hafta boyunca günde 500 kalori fazlanın olursa hafta sonunda tartıda 500 gram daha ağır olabilirsiniz.Öncelikle metabolizma hızınızı öğrenmelisiniz. Örneğin; vücudunuz her gün 2000 kaloriye ihtiyaç duyuyor ise kilo almak için günde 25000 kalori almanız gerekir. Yüksek kalori ancak sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdalara yönelmelisiniz.

 

Kalori Nasıl Ölçülür?

Kalorimetre adı verilen cihazda besinlerin yakılması ve açığa çıkan ısının ölçülmesi ile kalori hesaplanır.Hesaplamalar sonucu proteinler,karbonhidratlar ve yağlardan elde edilen kalori değerlerinin aşağıdaki şekilde olduğu anlaşılmıştır.

1gr.Karbonhidrat = 4 kalori

1gr.Protein = 4 kalori

1gr.Yağ = 9 kalori

 

Besin maddesinin kaç gram karbonhidrat,protein ve yağ içerdiğini biliyorsak yukarıdaki değerleri kullanarak kalori miktarını hesaplayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir