Plato Evresi Nedir ? Leave a comment

Her ne kadar beslenmemiz antrenmanlarımız iyi olsada vücut bazı dönemlerde büyümeyi ve gilimi bir süreliğine durdurur. Bu dönemlere vücut geliştirme sporunda plato evresi denir. Bu dönem içinde vücut kendisini bir sonraki sürece fizyolojik olarak hazırlamaktadır. Siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın o istemediği sürece tekrar gelişim göstermeye başlayacaktır.Plato evreleri spor geçmişi uzun olan sporcularda daha sık karşılaşılan bir durumdur çünkü vücut ciddi oranda gelişim göstermiş ve artık yeni kas kütlesi inşaa etmek genetik sınırlara yakın olduğu için çok zor olacaktır.

Ancak spora yeni başlamış bir kişi 1 yıl gibi bir sürede ortalama 8 10 kg kadar rahatlıkla alabilir ve gelişim gösterebilir bu oran 10 sene sonra yılda belki 200 gr kadar olacaktır. Ancak bu noktada gelişim halen devam ettiği için plato evresi denmesi yanlış olacaktır. Sadece sporcular platoya düştüklerini düşünmektedir. Gerçek plato evresini anlamamız için bir takım izleri takip etmemiz gerekmektedir. Vücut sürekli olarak aynı şiddete antrenman yapıyor ağırlıklarda dönem dönemde olsa bir artma meydana gelmiyor kas olarak kilonuzda bir artış meydana gelmiyor ise evet gerçekten bir plato dönemine girmiş olabilirsiniz.

 

Plato evresine neden girilir ?

1: Plato evresine girilmesinin birden fazla sebebi mevcuttur. Bunların en başında uzun süre spor yapmış kişilerin artık genetik sınırlara yaklaşmış olmaları ve vücudun artık büyüyecek bir durumu olmamasıdır.

2: Bir diğer sebep vücudu gereğinden fazla yorarak katabolik bir süreç içerisinde sokmakır. Vücudunuzun kaldırabileceğinden daha çok spor yapar ve iyileşmesi için gerekli süreyi ona tanımaz iseniz vücut gelişimi durduracaktır.

3: Yetersiz beslenme ve buna bağlı olarak kasların yeni dokuları tamir edememesi neticesinde gelişim durabilir

4: Yanlış antrenman sistemlerini uygulanması gereğindne düşük lilolar ile çalışması veya gereğinden daha fazla kilolar ile antrenman yapılması

5: Vücudun bir sonraki döneme kendisini hazırlaması için geçici olarak gelişim sürecini durdurmasıdır.

 

Plato evresinden nasıl çıkılır ?

Plato evresinden çıkmak için öncelikle az önce anlattım sorunların tespiti sağlanmalı buna sebep olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır.

Ancak genetik olarak sınıra gelmiş sporcularda bu durum dışarıdan hormon takviyesi ile tersine çevrilebilir. Özellikle anabolik anabolizan ve peptitlerin kullanımı kolaylıkla plato evresinden çıkmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir