Glukozamin Nedir? Leave a comment

Glukozamin sülfat; eklem sağlığını korumak, eklem tahribatını onarmak ve kıkırdak dokunun bütünlüğünü korumak  için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir maddedir. Glukozamin genellikle karides, ıstakoz, köpek balığı kıkırdağı ve tavuk kemiği iliği gibi hayvanlardan elde edilmektedir.

Özellikle sporcular tarafından eklem sağlığını korumak güçsüz kalmış eklemleri kuvvetlendirmek ve yıpranan eklemlerin iyileşme sürecini desteklemek amacı ile kullanılmaktadır.Ayrıca glukozaminler eklem iltihapları, eklem ağrıları gibi sağlık sorunlarının da giderilmesinde yardımcı olmaktadır.

 

Glukozamin Nasıl Kullanılmalı?

Yapılan bilimsel araştırmalara göre kişilerin günlük kilogram başına glukozamin kullanmalarının daha doğru olduğu sonucuna varılmıştır.Kilosu 55 den az olan kişiler günlük 800 mg kondroitin sülfat; 1000 mg glukozamin 55 ve 90 kg arasında olan kişiler için 1200 mg kondroitin sülfat; 1500 mg glukozamin, kilosu 90 ve daha yüksek olan kişiler için ise günlük 1600 mg kondroitin sülfat; 2000 mg glukozamin alması önerilmektedir.Bu oranlar günlük olarak 2 ile 4 tablete eşdeğerdir.

 

Glukozaminin Faydaları

  1. Glukozamin sülfat eklemlerin bir ölçüde yok olması veya eklemleri kayganlaştıran sinoviyal sıvının azalmasına ( Osteoartrit -kireçlenme) yönelik  kullanıldığında kıkırdak dokunun kendisini yenilemesine yardımcı olur.
  2. Glukozamin glikoz-amino-glikan 2 ların üretimini arttırarak, hasar görmüş kırkırdağın tamir edilmesi ve hasar görmüş kıkırdak dokusunun yenilenme sürecinde gerekli olan, glikozaminoglikan üretimini uyarır.
  3. Glukozamin ve  kondroitin sülfat yapılan araştırmalar da kıkırdağın önemli ölçüde yıpranması ve kıkırdak dokunun içindeki sıvının kaybolmasından kaynaklanan ağrıların azalmasında yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
  4. kondroitin sülfat eklem kıkırdağının oluşmasını engelleyen enzimleri minimize eden bir maddedir.
  5. Kilo fazlalığı bulunan kişilerde, eklemlerin güçlenmesine yardımcı olarak 

 

Glukozaminin Yan Etkileri

Dışarıdan vücuda alınan her maddenin yan etkileri  olabileceği gibi glukozaminin de bazı yan etkileri mevcuttur.Yapılan bazı araştırmalar da ise glukozaminin diyabeti ilerlettiği gözlemlenmiştir. Ayrıca Deniz kabukluları ve deniz ürünlerine karşı alerjiniz var ise glukozamin uzak durmanızda fayda var.Glukozaminleri idrar sökücüler ile kullanılmamalıdır.Ayrıca kullandığınız ürünlerin kalitesine dikkat etmelisiniz. Bir çok ürünün yetersiz olduğu veya içerisinde glukozamin bulundurmadığı yapılan araştırmalar ile bildirilmiştir.Unutmamamız gereken önemli bir nokta da bu tür besin takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanız ve önerilen dozun üstüne çıkmamanız gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir